Opublikowano
21.2.2024

Raport Supesu Rynku Prawniczego 2023/2024

W tym roku, poza tradycyjnym raportem płacowym, rozszerzyliśmy zasygnalizowany przez Państwa w ubiegłej edycji temat benefitów pozapłacowych - jak propozycje praco(usługo)dawców pokrywają się z rzeczywistymi oczekiwaniami prawników i prawniczek? Czy mała korekta oferty w tym zakresie przyciągnie do organizacji więcej talentów czy na pierwszym miejscu nadal jest budżet?

Jest nam niezmiernie miło przedstawić Państwu Raport Rynku Prawniczego 2023/2024. Nowy Raport powstał, ponieważ, po pierwsze - oficjalnie zobowiązaliśmy się do tego przed Państwem rok temu, a po drugie - ogrom pozytywnego feedbacku, który spłynął do nas po pierwszej edycji, przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania i utwierdził w przekonaniu, że sektor prawniczy takiego badania bardzo potrzebował.

Patronat:

Zapytaliśmy także o nadgodziny - czy w wysokie wynagrodzenie wpisana jest konieczność pracy powyżej 40h tygodniowo? Czy nowe pokolenia napływające na rynek pracy rzeczywiście chcą pracować mniej? I w zasadzie czy generalizacja jest tu na miejscu? Jak to jest z AI?

Czy kancelarie automatyzują funkcję prawną, czy może skracanie czasu pracy przy godzinowym modelu rozliczeń z klientami stoi w sprzeczności z interesem organizacji? I czy rynek in-house podchodzi do tego inaczej? Czy model 4-dniowego tygodnia pracy jest aplikowalny do pracy prawników i prawniczek? Jaka jest sytuacja osób LGBTQ+ w naszym sektorze i co możemy zrobić, aby wszystkim funkcjonowało się lepiej? I co w końcu z tymi feminatywami?

Oddajemy tym samym na Państwa ręce wyniki przeprowadzonego w listopadzie i grudniu 2023 r. badania wzbogacone o spostrzeżenia, analizy i przykłady dobrych praktyk Ekspertów i Ekspertek związanych z rynkiem prawniczym (ale nie tylko):
/kolejność alfabetyczna/


Anna Atanasov - Adwokatka, ex General Counsel CCC i Head of Legal Huuuge Games; Juliusz Bartoś - Head of HR Poland Bird&Bird; Anna Brzozowska - Head of HR Poland DLA Piper; Anna Dąbrowska - Partnerka Wolf Theiss; Jakub Derulski - Associate Hogan Lovells; Jan Kieszczyński - Partner Ligit; Piotr Kmiecik - Executive Director and Counsel Goldman Sachs; Waldemar Koper - Prezes Zarządu PSPP oraz V-ce Prezes ECLA; Yga Kostrzewa - Aktywistka na rzecz społeczności LGBTQIAP+, Współautorka poradnika „Jak mówić i pisać o osobach LGBT+”; Magdalena Kowara - Senior Legal Counsel CEE Bolt; Jacek Kozikowski - Managing Partner Kozikowski&Partners; Kamila Kurkowska - Menrtorka prawniczek Women in Law; Justyna Piekarczyk - HR Manager SK&S; Anna Pukszto - Poland Co-Managing Partner Dentons; Małgorzata Rzepiak-Xhelilaj - GC Poland Head Credit Suisse (UBS Group); Agnieszka Skowronek - General Counsel Eurocash; Daria Skrzypczak-Kozikowska - Przewodnicząca Zespołu ds. Kobiet przy NRA, adwokatka, coach; Łukasz Szymański - General Counsel Unilever; Martyna Ściborowska - Head of Complinace Ergo Technology&Services; Urszula Śleszycka - Associate Schoenherr Attorneys at Law; Justyna Wyszyńska - Manager EY Academy of Business Polska; Zuzanna Zakrzewska - Partnerka Zarządzająca Kancelaria EY Law.

Zależy nam, aby przedstawiać Państwu różne perspektywy, dlatego każdego roku do Raportu Supesu zapraszamy nowe Grono Eksperckie. W tej edycji znajdą Państwo m. in. komentarze prawników i prawniczek oraz managerów i managerek HR z rynku in-house oraz kancelaryjnego, z lokalnych, a także międzynarodowych podmiotów. Z tych największych na rynku, ale też butikowych kancelarii. Chcąc zaprezentować Państwu pełną perspektywę rynku, poprosiliśmy, aby swoimi obserwacjami podzieliły się także osoby młodsze stażem, niezajmujące (jeszcze) stanowisk partnerskich czy managerskich.

Zapraszamy wszystkich Państwa do lektury i dzielenia się swoimi przemyśleniami, obserwacjami i komentarzami. Zapraszamy do dialogu, który - nadal głęboko wierzymy - małymi krokami będzie prowadził do dużych zmian.

Z poważaniem,
Iga Dolipska

PL

EN

FR

MENU